exprimati-va parerea

Va invitam calduros sa va spuneti parerea: sondam viabilitatea unui asemenea proiect. Domenii ar urma sa coste mai putin, dar ar trebui reinnoite anual.

Moderator: principal

Doriti ca pe langa inregistrarea pe viata (39 USD) sa aveti posibilitatea sa inregistrati si domenii .ro pe perioada limitata (reinnoibile anual) dar semnificativ mai ieftine?

Chestionarul s-a închis pe data de 12 Ian 2005, 20:04

categoric
1
100%
intrucatva
0
Niciun vot
nu prea
0
Niciun vot
nicidecum
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

exprimati-va parerea

Mesajde Dan » 13 Ian 2004, 20:04

Actualmente un domeniu la Nettissimo costa 39 USD + TVA. Pe viata.
Pe langa aceasta oferta clasica, am dori sa introducem un produs nou: domenii .ro cu inregistrare pe perioada limitata. Acestea ar urma bineinteles sa fie semnificativ mai ieftine decat cele cu inregistrare nelimitata. Va rugam sa va spuneti parerea, raspunzand la sondajul de mai sus.
Dan
Site Admin
 
Mesaje: 36
Membru din: 27 Apr 2003, 13:31

exprimati-va parerea

Mesajde total media em » 14 Ian 2004, 09:31

Da!!!! Sigur ca suntem interesati intr-o inregistrare mai ieftina. Sunt multe societati ce isi schimba profilul dupa o perioada. Toate acestea nu au nevoie de o inregistrare "pe viata". In acest timp societatile comerciale gasesc noi solutii de marketing si deci au tot interesul sa schimbe cat mai des numele (contul de inregistrare) in functie de necesitati.
total media em
 

domeniu .ro mai ieftin

Mesajde spaima_zmeilor » 14 Ian 2004, 10:07


Propunerea Dvoastr& este valabil& pentru intreprinderi si societ&ti, dar dpdv al unui particular nu cred c& m-ar intersa, deoarece n-am de gând sa_mi schimb numele :roll:
spaima_zmeilor
 

domeniu .ro anual

Mesajde seal media » 14 Ian 2004, 10:26

Dpdv al unui particular nu renteaza absolut deloc. Totodata cred ca se creeaza un precedent si tare ma tem ca ICI doreste de fapt sa introduca DOAR acest mod de rezervare a domeniilor .ro (similar cu .com).
Pe de alta parte usureaza munca referitoare la intretinerea domeniilor .ro.
In concluzie cred ca este OK dar sa ramana valabila si inregistrarea pe viata.
seal media
 

da, e o treaba buna

Mesajde missiuliaxxx@yahoo.com » 14 Ian 2004, 13:30

:roll: consider ca inscrierea pe domenii romanesti pe timp limitat si mai ieftin e ok, insa peste 30 de dolari pe an mi se pare mult....salariile celor mai multi dintre romania sunt sub 100 para....deci ganditi-va la preturi cu adevarat avantajoase....de exemplu intre 10-15 dolari. Asta ar insemna rezonabil dupa parerea mea...si accesibil unei paturi largi de utilizatori.
Succes!
missiuliaxxx@yahoo.com
 

Pagini .ro pe perioada limitata

Mesajde Mihai » 14 Ian 2004, 15:42

:roll: Un prieten vinde imbracaminte XXL. Poate va vinde si peste 5 ani, poate va vinde camioane. Sau butelii. Eu cred ca ar cumpara un domeniu ieftin de genul imbracamintexxl.ro pentru citiva ani. In plus, e posibil ca el sa cumpere domeniul, sa nu-i mai foloseasca peste citiva ani si sa-l tina degeaba. In timp ce altcuiva i-ar folosi dar nu mai este disponibil.
Mihai
 

dap

Mesajde denver » 14 Ian 2004, 19:00

in principiu sunt de acord..ramane de vazut cat de viabila este aceasta oferta.pentru ca..oricat de ieftina ar fi aceasta oferta a site-urilor pe o perioada limitata..trebuie sa aiba si neajunsuri...este si o vorba:orice bine are si un mic defect. Cu toate astea, o astfel de oferta m-ar interesa.
denver
 

Raspuns afirmativ

Mesajde Alexandru C. Vernescu » 14 Ian 2004, 21:06

Sunt de parere ca tocmai Liberprofesionistii si persoanele particulare vor fi cei mai interesati de aceste domenii de care ar avea nevoie pe perioade scurte si binenteles mai ieftine decat cele pe viata. Totodata acestea sunt un raspuns probabil la cererea acestora de a-si exprima ofertele pe termene scurte si cu Tinte prestabilite. Consider ca Acest raspuns este unul afirmativ din al meu punct de vedere si cred ca odata cu lansarea acestui nou serviciu persoanele citate mai sus vor devenii din ce in ce mai interesate. :arrow:
Alexandru C. Vernescu
 

Domenii rom

Mesajde Liviu » 15 Ian 2004, 13:36

Parerea mea este ca ar fi foarte util ca durata de viata a domeniilor romanesti sa fie limitata. Varianta propusa de a exista in paralel posibilitatea de a cumpara un domeniu cu o durata limitata este excelenta si sper ca in final toate domeniile romanesti sa fie asa... Asta ar insemana ca web-ul romanesc sa devina mult mai eficient, adica sa creasca interesul pentru domenii si schimbarea acestora...
Liviu
 

Domenii permanente sau temporare

Mesajde SIC - Socol Ionut » 15 Ian 2004, 14:02

Din punctul meu de vedere clientului trebuie sa i se ofere posibiliatatea sa opteze. Poate vreau sa fac un concurs pentru 3 luni de zile sau un business pentru 2 ani, nu e pacat ca acel domeniu sa ramana inghetat acolo? De exemplu eu am o problema cu initialele mele si am sa imi fac chiar si o alta firma cu numele SIC. Ideea e ca o firma din Romania care momentan activeaza, a rezervat deja www.sic.ro deci eu nu pot folosi domeniul respectiv. Acum, nu ca as dori sa nu le mearga la baieti, dar ca idee daca peste 2 ani firma nu mai exista sub denumirea asta sau ceva ... acel domeniu ramane in aer ... si nu il poate folosi nimeni, nu ? Pe de alta parte s-ar putea face altceva: 200 $ Domeniul permanent - adica pe 100 ani sau o perioada mare dar specificata si pe an sa zic un 10$ Asa cred ca e mai corect. Nu mai spun de cazurile cand altii au cumparat domenii pentru a le revinde sau ofera o serie de servicii in care includ si numele domeniului - dar aceasta poate fi o alta tema de discutie. In concluzie raspunsul meu este DA Oamenii trebuie sa aiba posibiliatea sa cumpere pe o perioada indelungata [actualul permanent] un domeniu dar si posibilitatea de a inchiria/achizitiona pe o perioada determinata un domeniu: 1-5 ani
SIC - Socol Ionut
 

Mesajde Andy » 15 Ian 2004, 19:03

Prefer sa platesc o singura data si sa pot dispune de acel domeniu cand voi vrea decat sa vad ca peste 3 ani deja incep sa platesc mai mult decat daca l-as fi cumparat cu taxa unica. In mod clar ptr un numar restrans de oameni alternativa platii pe o perioada limitata ar fi buna, insa SUB NICI O FORMA nu trebuie sa se renunte la sistemul actual. Daca se gaseste un sistem sa mearga amandoua in paralel e okay.

Si hai sa fim seriosi: taxa actuala nu e prohibitiva deloc! Daca vrei sa cumperi bulk e altceva, insa daca ai o firma si vrei un domeniu 60 (sau mai putin) usd nu e big deal.

Andy
Andy
 

Mesajde petryk » 16 Ian 2004, 00:25

Dan scrie:Actualmente un domeniu la Nettissimo costa 39 USD + TVA. Pe viata.
Pe langa aceasta oferta clasica, am dori sa introducem un produs nou: domenii .ro cu inregistrare pe perioada limitata. Acestea ar urma bineinteles sa fie semnificativ mai ieftine decat cele cu inregistrare nelimitata. Va rugam sa va spuneti parerea, raspunzand la sondajul de mai sus.


CATEGORIC
petryk
 

Mesajde danika » 16 Ian 2004, 14:48

E o oferta interesanta, insa totul tine de modul in care va fi pusa in practica.
danika
 

Re: Domenii permanente sau temporare

Mesajde bogdan » 16 Feb 2004, 10:55

SIC - Socol Ionut scrie:Oamenii trebuie sa aiba posibiliatea sa cumpere pe o perioada indelungata [actualul permanent] un domeniu dar si posibilitatea de a inchiria/achizitiona pe o perioada determinata un domeniu: 1-5 ani


Sunt intru totul de acord.
bogdan
 

depinde

Mesajde Aurelian Scarlat » 19 Feb 2004, 17:52

In caz ca s-ar introduce rezervarea domeniului pe perioade limitate de timp, apare intrebarea: cat ar costa ?
Pentru ca la 15$/an (in 3 ani, 45$), mai bine dai 40$ la nettissimo decat sa-l rezervi chiar si pentru 2 ani.
Pe partea cealalta, daca ar fi prea ieftin, 5$/an, vor aparea cumparatorii de domenii bulk ( gen www.searching.net, care are www.ultimatesearch.com, www.getreal.com si alte mii de domenii ).
Inseamna ca singura solutie ca amandoua sisteme sa functioneze in paralel ar fi scumpirea domeniului "pe viata".
Daca vreti domenii pentru perioade limitate de timp, Xnet e o varianta ( 3$/luna, chiar daca intr-un an inseamna 36$ ).
Ce e scris mai sus e valabil privind problema din puncul de vedere al RNC.
Daca Nettissimo ar oferi acest serviciu, presupun ca eventualul contract ar prevedea o durata minima de "inchiriere" pentru ca altfel ar fi nerentabil ( RNC nu vinde decat pe viata cu 61$ minus discount ), ceea ce inseamna practic achizitionarea domeniului "in rate".
Si mai apare problema : cine va fi proprietarul domeniului, daca il voi cumpara pentru 1-2 ani ?

--
Aurelian Scarlat,
http://aurelian.scarlat.ro
Aurelian Scarlat
 

Următorul

Înapoi la domenii .ro: inregistrare pe termen limitat sau nelimitat?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron