procesare carduri valabile in Romania

Suport sisteme de plata online: ROMCARD, PayPal, 2checkout, Authorize, LinkPoint, PayFlow PRO.

doriti sa platiti online?

da
2
67%
nu stiu
0
Niciun vot
nu
1
33%
 
Voturi totale : 3

procesare carduri valabile in Romania

Mesajde danadmin » 06 Iul 2004, 18:56

Nettissimo intentioneaza sa se afilieze unui sistem de procesare de carduri valabile numai in Romania pentru plata online.
Pentru aceasta este necesar sa dispuneti de un card VISA sau MasterCard, in lei sau in valuta si sa solicitati bancii emitente sa inscrie pe verso-ul cardului CVV2, un numar de verificare suplimentar ca masura impotriva fraudelor.
Aceasta introducere se va face cu respectarea tuturor conditiilor legale.
Nu putem preciza o data a introducerii interfetei, dar in functie de rezultatele sondajului aceasta ar putea fi grabita.
danadmin
Site Admin
 
Mesaje: 22
Membru din: 26 Apr 2003, 21:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde Vizitator » 18 Iul 2004, 13:06

ar fi super sa putem plati online
Vizitator
 

Mesajde mishu » 28 Iul 2004, 16:07

pe ce lume traiti fratzilor ?
se plateste cu carduri pe net de vreo 4 ani ...
wake up!
mishu
 

Exista deja in romania asa ceva

Mesajde Sandu » 16 Aug 2004, 11:04

pentru mai multe detalii vezi www.procesor.ro au tot ce pachetul acolo si mai si functioneza. Bye.
Sandu
 

uf!

Mesajde Vizitator » 25 Aug 2004, 04:48

mishu scrie:pe ce lume traiti fratzilor ?
se plateste cu carduri pe net de vreo 4 ani ...
wake up!

Mishule: exista carduri valabile numai in Romania. Despre asta e vorba. In plus, tranzactiile se faceau numai cu o banca din strainatate. Acum se fac direct cu o banca romanesca.
Vizitator
 

Mesajde danadmin » 25 Aug 2004, 05:16

mishu scrie:pe ce lume traiti fratzilor ?
se plateste cu carduri pe net de vreo 4 ani ...
wake up!

Mishu
Procesatori romani: Singurul: RomCard. E o solutie noua, de a procesa printr-un gateway romanesc cu o banca din Romania tranzactii pe Internet.
danadmin
Site Admin
 
Mesaje: 22
Membru din: 26 Apr 2003, 21:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde Klamath » 25 Aug 2004, 18:42

DA, am vrut sa cumpar un program din strainatate iar cei de la BRD si Banca Tiriac nu au vrut sa autorizeze plata. Vreau sa pot plati prin card.
Klamath
 

Re: Exista deja in romania asa ceva

Mesajde c_n_m » 27 Aug 2004, 00:01

Sandu scrie:pentru mai multe detalii vezi www.procesor.ro au tot ce pachetul acolo si mai si functioneza. Bye.


Interesant la www.procesor.ro esta ca iti pot pune la dispozitie si site-ul de e-commerce la un pret destul de mic. Problema esta insa cu comisionul MARE de 5.5% (poate scadea in cazul unui volum mare de tranzactii - a se intelege bani).
A aparut si www.epayment.ro. De la GeCAD. Nu sunt specificate comisioanele. Probalbil le veti afla dupa trimiterea formularului.
c_n_m
 

Mesajde Cypher » 03 Sep 2004, 23:33

Klamath scrie:DA, am vrut sa cumpar un program din strainatate iar cei de la BRD si Banca Tiriac nu au vrut sa autorizeze plata. Vreau sa pot plati prin card.


Eu de meserie sunt DJ si imi cumpar discuri din strainatate (Anglia) de 1 an si ceva. Pentru asta utilizez cardul Taifun de la Banc Post - n-am avut niciodata probleme cu el, se deschide repede si ieftin, comisioane mici, nici o problema la autorizare plati.

Depinde insa ce cumperi si de unde - suspectez ca unul din motivele pentru care magazinele virtuale de unde imi iau viniluri (discuri) nu imi refuza plata este ca in perioada de glorie a cardingului romanii nostri n-au facut comenzi de discuri pentru ca n-aveau ce face cu ele. Cat despre altii patiti...aici nu mai garantez - in principiu merge sa comanzi orice cu Taifunul, dar da un mail inainte si informeaza-te daca cei de la care cumperi accepta comenzi din Romania...
Cypher
 

plata

Mesajde SaKalu » 21 Oct 2004, 12:27

In afara de card incercati o interfata care sa accepte si debit card si de ce nu acceptati si alte mijloace de plata online?(e-curencies) e-gold ,storm pay,money bookers e.t.c.Fiecare e-curencies au solutii usoare de integrat intr-un site
SaKalu
 

Re: plata

Mesajde Dan » 09 Noi 2004, 18:16

SaKalu scrie:In afara de card incercati o interfata care sa accepte si debit card si de ce nu acceptati si alte mijloace de plata online?(e-curencies) e-gold ,storm pay,money bookers e.t.c.Fiecare e-curencies au solutii usoare de integrat intr-un site


Toata lista de mai sus: mofturi, mai ales pentru plati din Romania pentru o firma romaneasca.
Pentru plati externe prefer OP-urile sau - solutia sfanta - procesarea de carduri online.
Interfata va accepta orice tip de card, valabil sau nu pe Internet, de credit sau de debit.
Dan
Site Admin
 
Mesaje: 36
Membru din: 27 Apr 2003, 13:31

Plati online

Mesajde Bogdan » 23 Noi 2004, 12:14

As vrea sa stiu si eu care este cel mai bun produs de tip card virtual (dupa parerea voastra), avand in vedere ca pe piata romaneasca sunt prezente doar trei banci cu asemnea produse: BCR, Banc Post si Banca Romaneasca. Avand in vedera ca in ultimii ani Romania este considerata o piata nesigura pt. e-commerce din cauza fraudei virtuale, ce produs din cele trei ar avea o acceptare internationala sporita?
Bogdan
 

carduri vrtuale

Mesajde Dan » 25 Noi 2004, 20:06

Cardurile virtuale in general pun probleme.
Sunt de preferat cele clasice.
Dan
Site Admin
 
Mesaje: 36
Membru din: 27 Apr 2003, 13:31

Re: Exista deja in romania asa ceva

Mesajde Vizitator » 18 Dec 2004, 18:47

c_n_m scrie:
Sandu scrie:pentru mai multe detalii vezi www.procesor.ro au tot ce pachetul acolo si mai si functioneza. Bye.


Interesant la www.procesor.ro esta ca iti pot pune la dispozitie si site-ul de e-commerce la un pret destul de mic. Problema esta insa cu comisionul MARE de 5.5% (poate scadea in cazul unui volum mare de tranzactii - a se intelege bani).
A aparut si www.epayment.ro. De la GeCAD. Nu sunt specificate comisioanele. Probalbil le veti afla dupa trimiterea formularului.


GEcad are comisioane foarte mari. Incepand de la 9% . Conditiile sunt foarte ciudate si restrictive. Nu as folosi asa procesor, care sa imi ceara ca toata baza mea de date sa se afle in dublu exemplar si la el.
Vizitator
 

GeCad si procesor.ro

Mesajde danadmin » 22 Dec 2004, 16:06

Sunt oameni care au muncit mult la crearea unei solutii de e-commerce si trebuie apreciata munca lor.
Dar: problema este de fapt ca bancile la care au conturi practica comisioane foarte mari. De aceea cer si d-lor tot asijderea.
Descrierea solutiei:
1. Iti faci cont la o banca romaneasca ce are solutie de plata pe Internet (sunt doar 2 la ora actuala, va las sa vedeti care sunt acelea).
2. Faci un contract de e-commerce cu dansii si daca te accepta (in functie de conditiile din contract...)
3. ROMCARD SA este singurul procesator de carduri din Romania! Nu va lasati indusi in eroare de nici-o alta solutie. Autentificarea se face prin d-lor, indiferent de site-ul pe care intrati. Odata cu semnarea unui contract cu banca, semnati implicit si cu ROMCARD SA:.
4. Iti faci propria solutie de e-commerce si incepi sa o propui altora, dandu-te drept procesator: NU ESTE ADEVARAT. Prin interfata Dvs se transmit datele la ROMCARD care este adevaratul procesator. Este un pic ca la inregistrarea de domenii: nu Nettissimo le inregistreaza, ci Nettissimo transmite cererea unde trebuie.
5. Nettissimo va avea la un moment dat aceasta solutie, ca si procesor.ro si GECAD. Problema noastra este urmatoarea: exista deja 2 "procesatori" pe piata romaneasca. Cererea, asa cum o dovedeste si acest forum este relativ modesta. Comisioanele practicate de bancile romanesti respective sunt nejustificat de mari. Asteptam asadar sa apara o adevarata concurenta in domeniu si vom introduce, precum veti vedea, propria solutie.
6. Nettissimo va propune in perspectiva mai multe porti de plata (payment gateway): una locala (ROMCARD) si una internationala, americana, de fapt prin gateway-ul cel mai folosit si cel mai serios: Authorize.net
Va mai dura, din estimarile noastre, cel putin un an pana cand solutiile de plata online vor avea ceva ecou pe piata romaneasca
danadmin
Site Admin
 
Mesaje: 22
Membru din: 26 Apr 2003, 21:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Sisteme plati online

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron