exprimati-va parerea

Va invitam calduros sa va spuneti parerea: sondam viabilitatea unui asemenea proiect. Domenii ar urma sa coste mai putin, dar ar trebui reinnoite anual.

Moderator: principal

Doriti ca pe langa inregistrarea pe viata (39 USD) sa aveti posibilitatea sa inregistrati si domenii .ro pe perioada limitata (reinnoibile anual) dar semnificativ mai ieftine?

Chestionarul s-a închis pe data de 12 Ian 2005, 20:04

categoric
1
100%
intrucatva
0
Niciun vot
nu prea
0
Niciun vot
nicidecum
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Manevra RNC !

Mesajde Poke » 14 Mai 2004, 07:07

Scria cineva : "Totodata cred ca se creeaza un precedent si tare ma tem ca ICI doreste de fapt sa introduca DOAR acest mod de rezervare a domeniilor .ro (similar cu .com). "

EVIDENT ca asa este.

Ce poate fi mai bun decat sa dai un ban odata si sa ai lucrul pe viata ?! (vorba ardeleanului - lucrul tau ...)
Pentru firme (cat de cat serioase, nu buticuri second-hand, exemplu tampit dat mai sus): Ce mai conteaza 39 USD pentru un domeniu, daca iti faci treaba cu el macar doi-trei ani ? Se amortizeaza si gata !
Asta ca sa gandim pesimist. Sunt firme care functioneaza de zece ani cu acelasi nume/domeniu activitate.
Unde mai pui costurile pentru promovarea site-ului / domeniului cumparat.
E stupid sa-ti faci reclama (degeaba ai site, daca nu vine nimeni !!!), ca dupa un timp sa-i schimbi denumirea.

Cat despre persoane fizice, procentul este atat de mic incat nici nu merita luat in considerare.
Doar disperatii astia dupa functii si putere ce-si fac si ei site-uri mai nou...

END POINT : La pretul asta pentru un domeniu, e foarte bine asa !!

Pentru cei care vor pe perioade limitate - vezi "oferta" xnet (nici nu pot sa-i scriu cu litera mare), cu toate "avantajele".
Probabil ca cei de la RNC se gandesc ca la un moment dat nu vor mai avea ce vinde, si vor muri de foame.
Poke
 

domenii mai ieftine

Mesajde SLY » 10 Iun 2004, 21:05

Treaba ast acu domenii mai ieftine din cauza ca isi schimba omu' activitatea sau numele societatii este oarecum aiurea. Exista redirectarea, fratilor, in caz ca nu se mai foloseste acel domeniu sau el poat efi vandut mai departe. :lol:
SLY
 

RNC, partenerii & clientii

Mesajde luciro » 27 Iun 2004, 16:16

RNC ar trebui sa introduca un program pentru parteneri.
Dupa cum stim oricine poate sa renunte la un domeniu daca trimite o cerere. Dar de ce sa o faca daca nu castiga nimic, adica se gandeste "Lasa ca daca am dat bani o data de ce sa il dau inapoi".
Ar trebui ca partenerii sa ofere un discount daca cineva renunta la un domeniu, iar la randul lor cei de la RNC sa aiba in baza de date cate domenii a reusit sa le "reinoiasca" respectivii parteneri si sa ofere la un nr. de 5 domenii (sa zicem) unul gratis...
Astfel nici RNC nu ar mai muri de foame caci primeste inapoi domenii neutilizabile (le pot folosi iarasi) iar partenerii sunt multumiti ca vor castiga domenii, iar clientul la fel ca a primit ceva ca a renuntat la domeniul respectiv...

PS: Imi patentez idea :))). Nimeni sa nu o folosesca fara acordul meu scris.
luciro
 

Exista reselleri RNC mai ieftini decat nettissimo.ro

Mesajde HarleQuin » 09 Sep 2004, 21:22

www.paginaweb.ro 38$ fara TVA adika in lei cu tot cu TVA ~ 1.500.000 si nu te obliga sa iei hosting de la ei

se aude ca http://dns.bumerang.ro va oferi domenii .ro la 36$ fara TVA
acum e inca in constructie
HarleQuin
 

Re: Exista reselleri RNC mai ieftini decat nettissimo.ro

Mesajde Dan » 09 Noi 2004, 18:22

HarleQuin scrie:www.paginaweb.ro 38$ fara TVA adika in lei cu tot cu TVA ~ 1.500.000 si nu te obliga sa iei hosting de la ei

se aude ca http://dns.bumerang.ro va oferi domenii .ro la 36$ fara TVA
acum e inca in constructie


36 USD: exclus, decat daca lucreaza in pierdere, ca si promotie, pe o perioada limitata.
PaginaWeb: trebuie sa puneti in balanta avantajele fiecarui serviciu. Inregistrarea la noi e online, facturile sunt online, exista alerte sms automate ...
Nu mai suntem cei mai ieftini e adevarat, dar tinem mai ales la calitatea serviciului.
Dan
Site Admin
 
Mesaje: 36
Membru din: 27 Apr 2003, 13:31

e aiurea

Mesajde mgh » 26 Feb 2005, 10:28

Daca pot sa cumpr un domeniu cu 39$ si sa-l folosesc forever de ce as opta sa dau sa zicem 10$/an? Diferenta e nesemnificativa dar ar trebui sa imi aduc aminte anual sa il reinnoiesc si sa fac plata la timp.

Daca nu ai apucat sa iti iei un domeniu bun pentru firma ta e posibil sa preferi varianta de plata anuala, prin care unele domenii revin in domeniul public daca nu mai sunt de interes pentru posesor. Dar daca ai cumparat un domeniu care te ajuta esti mult mai linistit sa stii ca il ai pe viata (btw: ce inseamna pe viata? il las mostenire urmasilor, urmasilor mei?...)
mgh
 

pe viata...

Mesajde danadmin » 01 Mar 2005, 03:23

Parerea mea: ICI, ca orice institutie de stat are o inertie in schimbare.
Am o colaborare buna cu d-lor, dar punctele noastre de vedere sunt (foarte) diferite. Am incercat sa le spun de mai multe ori ca ar castiga mai mult daca ar da liber la domenii. Nu vor.
Din punctul meu de vedere, domeniile trebuie tranzactionate in permanenta. Intepenirea asta cu pe viata... si pretul de 40 USD limiteaza mult volumul de vanzari. Este ca si cum ai incerca sa vinzi acelasi produs in Carrefour si intr-un magazin de lux.
Americanii au inteles chestia asta de mult timp, de cand nu se mai inregistreaza .com cu 30 USD / an prin networksolutions. Si preturile au coborat vertiginos. Nimeni nu a iesit in pierdere, dimpotriva, volumul de vanzari a crescut substantial, populand acum pana la saturatie zona .com.
In fine nu mai doresc sa conving pe nimeni. Oricum domnii de la ICI au parerile definitiv formate. Nu atat de formate incat sa nu permita si o exceptie flagranta: Connex. Unde subit se poate. Au si un argument: volumul f. mare de vanzari. Ce numesc d-lor volum mare? cateva mii. De vreo 3 ani m-am scremut si am reusit sa adun si eu cu chiu cu vai vreo 600 pe viata. Dar daca costau 10 dolari pe an? Cate ar fi fost? Asta in nici-un caz nu vrea sa auda ICI. Este simplu sa spui de 4 ori mai mult. Deci vreo 2400. Nu este asa. Ar fi fost mult mai multe, pentru ca subit un nume de domeniu ar fi coborat de la un standing de produs scump la unul de produs popular, usor de dobandit. In momentul de fata, majoritatea covarsitoare a clientilor mei este reprezentata de firme. In momentul acela si pustiu' cutare de la blocu' cutare ar fi putut sa cumpere. Eu nu cred ca exagerez cand multiplic cu 10, adica 6000. Castig net fata de nenorocirea de acum: 900 domenii/viata! Adica semnificativ mai mult. Dar sigur pentru asta nu trebuie sa fii institutie de stat ca sa intelegi.
danadmin
Site Admin
 
Mesaje: 22
Membru din: 26 Apr 2003, 21:33
Localitate: Bucuresti

Re: Domenii permanente sau temporare

Mesajde unikt1 » 04 Apr 2007, 11:17

bogdan scrie:
SIC - Socol Ionut scrie:Oamenii trebuie sa aiba posibiliatea sa cumpere pe o perioada indelungata [actualul permanent] un domeniu dar si posibilitatea de a inchiria/achizitiona pe o perioada determinata un domeniu: 1-5 ani


Sunt intru totul de acord.

Are perfecta dreptate , si eu sunt de acord !
unikt1
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Apr 2007, 11:14

Anterior

Înapoi la domenii .ro: inregistrare pe termen limitat sau nelimitat?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron